Haber

Rauf Denktaş’ın aksine ‘Denktaş büstü’ Kıbrıs’ı karıştırdı

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölüm yıldönümünde Cumhuriyet Meclisi avlusuna törenle konulan büst, derin düşüncelere yol açıyor. Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı’nın (TİKA) katkılarıyla yapılan büst, Denktaş’a benzemediği gerekçesiyle Denktaş ailesinin ve Kıbrıslıların tepkisine neden oldu.

Lefkoşa’daki Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Serdar Denktaş, babası için yaptırılan müze binasının yıllarca bakımsız kaldığına ve 3 kez sular altında kaldığına dikkat çekerek, Cumhuriyet Meclisi avlusuna konulan büstün benzemediğine dikkat çekti. onun babası. Denktaş’ın şikayetçi olduğu büst, Mustafa Kemal Atatürk ve Fazıl Küçük’ün büstlerinin yanında yer alıyor.

‘GEREKLİ DEĞERİ GÖSTERMEDİLER’

Konuyla ilgili “Size gereken değeri göstermediler” diye şikayetçi olan Serdar Denktaş, “Altı ay önce Güzelyurt’tan bir heykeltıraş arkadaşımız yaptığı Denktaş büstünü bize hediye etti. Biz onu Meclis’e teslim ettik. Çünkü orada” dedi. Atatürk ve Kurucu Cumhurbaşkanı Dr. Olmadı, dün bir büst açıldı, altında ‘Onlara bunun bağımsız bir cumhuriyet olduğunu söyleyin’ yazısı olmasa anlaşılması mümkün değil.”

Denktaş, “Lütfen o sarı altın gibi parlayan büstleri değiştirin. Çünkü Denktaş Denktaş’a benzemiyor, Atatürk Atatürk’e benzemiyor, Dr. Küçük de Dr. Küçük’e benzemiyor. Bu saygı ve sadakat değil.”

politikacıların tepkisi

Kıbrıslı siyasiler de Lefkoşa’daki parlamento binasına yerleştirilen büstlere tepki gösterdi. Ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş başta olmak üzere birçok kişi ‘Bu büstler aslına benzemiyor’ diyor. hiç.’ Üstelik rahmetli Dr. Küçük’ Şöhret büstünün üzerindeki yazının Türkçesi yanlıştır. Kıbrıslı Türk diye yazılmaz, ‘Kıbrıslı Türk’ diye yazılır. Bu ülkede kimliğini ‘Kıbrıslı Türk’ diye tanımlayanlar var. ‘Kıbrıslı Türk’, ‘Kıbrıslı Türk’, ‘Kıbrıslı’ Siz ‘daha milliyetçisiniz’ Tezlerinde ‘Kıbrıslı Türk’ kavramını kullanmayı tercih ettiğini defalarca beyan eden, hatta ‘Türk’ diyenleri itham eden sizlersiniz. Kıbrıslı’ yanlış konuştuğu için.

haberesme.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu